Левски без грешка срещу Грьонинген за Купата на ЦЕВ

Снимка: ЦЕВ
10-01-2017 20:05 | Малинка Димитрова

"Сините" победиха холандците с 3:0 гейма

Отборът на Левски София победи Абиант Ликъргъс (Грьонинген) с 3:0 (25:22, 26:24, 27:25) в първата среща от 1/16-финалите на турнира за Купата на ЦЕВ, изиграна в зала "Универсиада". Успехът бе постигнат за 82 минути, като с това левскарите постигнаха важно психологическо предимство преди реванша в Холандия.

Вторият мач между двата тима е на 18 януари (сряда) в холандския град Грьонинген. Волейболистите на "сините" се нуждаят от два спечелени гейма, за да продължат напред във втория по сила европейски турнир.

Треньорът Петър Шопов заложи на следния стартов състав: Теодор Богданов, Николай Манчев, Симеон Александров, Спас Байрев, Мартин Павлов, Александър Кордев, Владислав Иванов (либеро).

Ето и как протече мача в хронологичен ред:

Първият гейм стартира със сервис за холандците, който се оказа печеливш за "сините", последва сервис на Мартин Павлов. 5:3 и сервис на Симеон Александров, точка за Абиант. Блокада на Кордев и Павлов срещу Витце Кооистра и 6:4. Сервис на Байрев и точка за гостите. Страхотно посрещане на Симеон Александров и 9:6 за Левски. Сервис на Ван де Камп изравнява резултата 9:9. Играта отново продължи точка за точка. Тройна блокада срещу Кооистра и 13:11 за Левски, след 14:11 треньорът на холандците поиска тайм-аут. Редуваха се печелившите страни до 16:14 за момчетата на Петър Шопов. Разликата се увеличи на три точки (18:15). За 20:16 Николай Манчев прави перфектно спасяване, разликата продължи да се увеличава. Посрещането остана стабилно. Блок-аут и 22:20, Витце Кооистра пропуска спасяване и 24:20, 2 грешки на "сините" и 24:22. Аут на холандците и 25:22 за Левски.

Втората част протече по идентичен начин, като имаше голяма доза драма. Серия от сервиси на Спас Байрев след 1:2 и преднина (4:2). Последва изравняване при 7:7, Манчев на начален удар и предимство 8:7 за Левски. Ван де Камп изравнява, 9:8 за българския тим, сервис на Александров донася 10:8, грешка и 9:10. Атака на Байрев и 11:9. Впоследствие разликата се увеличава, Мат Уест греши и резултатът става 13:10, след 14:10 последва смяна в холандския тим - в игра влиза Микелис Берзинс и 11:14. Разликата се стопи в резултат на грешки, за да се стигне до 13:14. Аут и 15:13, блокада на Байрев увеличава разликата на 16:14. Последва ново изравняване след лесна точка за холандците, две точки за "сините" и 18:16, единичен блок на Байрев и 19:16. При 22:20 в игра влиза Ивайло Лалов, атака на Манчев и 22:23. Мрежа на блока и 24:22 и смяна - влиза Александров на мястото на Ивайло Лалов. Денис Борст на сервис за Абиант, ново изравняване (24:24). Непробиваема блокада на българите и 25:24, тайм-аут за противниковия треньор. Сервис на капитана Теодор Богданов затваря частта с 26:24 и 2:0.

Третият гейм започна с точка за домакините, последва изравняване. Теодор Богданов на начален удар и 3:1, страхотно отиграване и 4:1 за "сините". 5:1 и прекъсване за тима от Грьонинген. Сервис на Манчев, аут за холандците и 7:3 за "сините". Първо техническо прекъсване при 8:3. Разликата остава стабилна до 10:5, мрежа на Ник Олсън и 11:6 за Левски. Тройна блокада срещу Берзинс и 12:6. Две точки за холандците и 12:8, Мат Уест на сервис и 10:13. 2 атаки на Богданов и 15:10. Симеон Александров с атака по правата и 16:11. Гостите стопиха разликата до 15:17, момчетата на Петър Шопов се активизираха, за да се стигне до 18:15. При 20:17 Сандер Шепър влиза на мястото на Олсън. Непробиваема блокада на Манчев и 22:18, разликата отново се стапя (22:20). Чудесна атака на Мартин Павлов за 23:20, смяна за Абиант -влиза Дерксен, за Левски Лалов сменя Павлов. Богданов прави 24-та точка, влиза Гордан Люцканов на мястото на Симеон Александров. Повтори се ситуацията от втория гейм - 24:24, Абиант повежда за кратко, но Байрев изравнява. Павлов отново влиза в игра. Симеон Александров атакува и Левски повежда и спечелва гейма и мача (27:25) и 3:0.

Най-резултатен за Левски бе отново Спас Байрев с 21 точки, а Теодор Богданов добави 11. За Абиант Ван де Камп реализира 13 точки.