Вечно дерби в синьо, победеният лидер и още...

10-02-2019 21:30 | Малинка Димитрова

Премина още един кръг от Суперлигата. Най-ярко се откроиха два мача - "вечното" дерби между Левски София и ЦСКА и битката между лидера Хебър (Пазарджик) и шампиона Нефтохимик 2010 (Бургас). "Сините" спечелиха емблематичния мач с 3:1 гейма, а бургаският тим нанесе едва втора загуба на носителя на Купата. Добруджа 07 (Добрич) пък взе реванш от Дунав (Русе) за поражението от миналия полусезон. Същото се случи и при Пирин (Разлог) и Черно море (Варна), двубоят между които приключи 3:1 гейма. .

Ето как се развиха всички срещи от 16-и кръг:

"Вечното" дерби между Левски София и ЦСКА откри кръга. Волейболистите на Владо Николов се наложиха като домакини над "червените" с 3:1 гейма в среща в зала “Универсиада“. Така левскарите взеха реванш от момчетата на Александър Попов за загубата си през първия полусезон (с 1:3 гейма).

Първият гейм бе изключително оспорван. "Сините" поведоха с добра разлика, но не успяха да задържат темпото, като позволиха на опонентите да стопят пасива си и да изравнят. Играта продължи точка за точка, но в крайна сметка домакините успяха да се наложат и да поведат. Във втория гейм двата отбора бяха равностойни, след което ЦСКА дръпна и благодарение на добрата защита запази преднината. Левски се доближи на две точки, но "армейците" не позволиха нещо повече и изравниха 1:1 гейма.

В третия гейм Левски натрупа аванс от самото начало и спечели гейма, повеждайки в мача. В четвъртата част ЦСКА отново пое водачеството, но в ключов момент левскарите се активизираха и направиха обрат. "Сините" проявиха силна воля и дух и се подравиха с крайния успех и са на четвъртата позиция в таблицата (11 успеха, 5 поражения).

Марек Юнион-Ивкони (Дупница) пък прекъсна негативната си серия от пет загуби и записа шести успех в Суперлигата. Волейболистите на Виктор Карагьозов надиграха категорично като домакини Миньор (Перник) с 3:0 гейма в мач от 16-и кръг.

Дупничани държаха инициативата през по-голямата част от двубоя. Единствено във втория гейм перничани поведоха за кратко, но не се случи нищо повече и домакините увеличиха аванса си. Ситуацията се повтори в третата част, като там играта бе оспорвана до средата на гейма. Състезателите от Югозапада обаче отново показаха воля и записаха чист успех.

Тимът на Пирин (Разлог) постигна осма победа в Суперлигата, след като се наложи като домакин над Черно море (Варна) с 3:1 гейма и взе реванш за поражението си от пети кръг с 1:3 гейма.

Разложани доминираха изцяло над съперника в първите две части. В третия гейм след 7:5 момчетата на Мирослав Живков допуснаха варненци да вземат инициативата с добра преднина. До края на частта разликата се запази и състезателите на Юли Тупанков намалиха пасива си на 1:2 гейма.

В последния двубой за петъчната вечер шампионът Нефтохимик 2010 (Бургас) победи лидера Хебър (Пазарджик) с 3:1 гейма. Срещата бе белязана от завръщането в основния състав на централния блокировач Теодор Тодоров след контузия.

Двата тима се срещнаха на финала за Купата на България, тогава Хебър спечели с 3:2 гейма, а в пети кръг "тигрите" се наложиха още по-категорично (с 3:0).

Шампионите стартираха ударно от самото начало, залагайки на преимуществото си в основните елементи - блокада, сервис и атака. Втората част бе доста по-оспорвана и изпълнена с обрати. Двата отбора си разменяха лидерството, но в крайна сметка Хебър съумя да изравни. Третата част бе изцяло под контрола на домакините, които отново затрудниха максимално съперника.

В четвъртия гейм бургазлии бяха хегемон на терена, но допуснаха пазарджиклии да се доближат само на точка при 23:22. Нефтохимик прояви повече хладнокръвие и успя да затвори след 25:23 и крайното 3:1, без да позволи да се стигне до тайбрек.

Въпреки поражението Хебър продължава е лидер с 38 точки, Нефтохимик е четвърти с 29 точки.

Монтана спечели гостуването си на Дея спорт с 3:1 гейма

Домакините изненадаха гостите в първия гейм и поведоха в резултата. След това играчите на Даниел Пеев поеха инициативата и диктуваха играта до края, като бяха убедителни във втората и третата част. В четвъртия гейм Монтана взе аванс в началото от 4-5 точки, домакините изравниха при 16:16, но нямаха сили за повече.

Добруджа 07 (Добрич) постигна десета победа в Суперлигата, след като надигра категорично Дунав (Русе) с 3:0 гейма в домакинството си в зала "Добротица". Състезателите на Пламен Христов записаха реванш от русенци за поражението с 0:3 гейма в първия полусезон.

Добричлии контролираха положението през по-голямата част от срещата. Въпреки, че съставът от крайдунавския град се доближаваше до опонента, добричлии не допуснаха преодоляване и поведоха в резултата.

В следващите две части волейболистите от Добрич заиграха още по-окрилено и триумфираха с успеха.

Добруджанци са пети в класирането с 33 точки (10 победи, 6 загуби), Дунав заема девето място с 12 точки (4 успеха, 11 поражения)