Иван Сеферинов: Евроволей 2019 ще бъде показател за олимпийската квалификация през януари

12-08-2019 15:21 | Ани Колева

Волейболистите на България изпуснаха страхотен шанс да спечелят квота за олимпиадата в Токио 2020, на олимпийската квалификация във Варна. „Лъвовете“ поведоха с 2:0 на Бразилия, но в крайна сметка отстъпиха на олимпийския шампион с 2:3 гейма, в решителен мач за първото място в група А на квалификациите. Националите ни ще имат още един шанс за класиране в Токио, като ще участват на от европейската олимпийска квалификация през януари 2020 година, която обаче ще бъде едно мини-европейско първенство. Шефът на ВК Славия и член на УС на БФВ Иван Сеферинов заяви в специално интервю за BGvolleyball.com, че волейболистите ни са показали страхотна игра и само при запазване на това ниво могат да се надяват на успех в следващите изпитания.

Имахме страхотен шанс да победим Бразилия в три гейма, но не успяхме. Твоят коментар за мача?

Винаги на българските отбори много малко не им достига за големи резултати и ако трябва да бъда точен бях голям песимист преди да започне срещата. По време на третия гейм станах голям оптимист. И бих казал - страхотна игра на нашите момчета. Но винаги го правим когато опре ножа до кокала. Ако така играехме във всички мачове преди това и се борихме, сега ние щяхме да се представим още по-добре. Като цяло за мен надежда има, въпреки че от тук нататък става все по-трудно.

Как видя третия гейм?

Равенство 23:23, много решителен момент, който не успяхме да оползотворим. Преди това имахме нещастието един наш начален удар да излезе с милиметри, едно нападение на бразилците, което с милиметри отсъдиха вътре. Може би неправилно нападение в разиграване, когато можехме да направим точка. Бих казал, че трябваше до последно да се натовари Цецо Соколов за да завърши гейма по най-убедителен начин.. Както бих посочил, че това направи Леал в петия гейм. Именно Леал сам ни победи в тайбрека и това можехме ние да го направим през третия гейм.

Все пак сме показвали през годините, че можем да бием Бразилия след тайбрек?

В тайбрека имах надежда да ги победим. Но след третия гейм се получи един спад, който бих го отдал на недостатъчна физическа подготовка. Селекционерът Силвано Пранди взе най-доброто решение да даде почивка на някои от играчите в четвъртата част, за да се подготвят за тайбрека. Въпреки това не успяхме..

Кое е малкото, което все не ни достига?

О, малко.. Ако е малко…Винаги малко не ни достига и губим големи състезания, но за мен, ако трябва да бъда точен, това е един почти нов отбор. Този състав се изгради в последните 20 дена. Може би това е една от основните причини за този мач.

Предстои трудна втора квалификация през януари с отбори от Европа, имаме ли някакъв шанс?

Имаме шансове, но с тази игра, ако продължим по същия начин. Предстоящото европейското първенство 2019 ще бъде показател дали ще можем да се преборим с отбори като Франция, Сърбия и други класни тимове, които ще участват на квалификацията през януари. Лошото е, че от осем отбора, трябва да станем първи. Това е положението, пожелавам успех на момчетата.

---

Тагове: Иван Сеферинов, България национален отбор волейбол мъже, Олимпийска квалификация волейбол 2019 мъже, Силвано Пранди