Колоси и завръщащи се - един срещу друг в група А на Евроволей

Снимка: Архив.
11-09-2019 21:52 | BGvolleyball.com

Три волейболни сили - Франция, Италия и България, попадат в светлините на прожекторите в група А на европейското първенство (12-29 септември). Двубоите започват утре следобед в Монпелие.

Домакините и Италия са съперници далеч извън волейбола, но България е отборът, с който трябва да се съобразяват от много десетилетия насам.

Гърция, Португалия и Румъния се завръщат на европейската сцена след дълга пауза - Румъния за последно участва в надпреварата през 1995 г., Гърция и Португалия - през 2009 и 2011 г.

Кулминацията в група А ще бъде на 18 септември, когато Франция се изправя срещу Италия. "Петлите" ще бъдат без голямата си звзда Ървин Нгапет, който има контузия.

Италия триумфира с европейската титла шест пъти - за първи път през 1989 г. и последно през 2005 г. На последното европейско - през 2017 г.- завършват пети.

"Адзурите" са вторият най-титулуван отбор на Стария континент с 13 медала (6 златни, 4 сребърни, 3 бронзови отличия). Лидер е Русия с 22 медала (включително и под името Съветски съюз).

Волейболистите на Джанлоренцо Бленджини се класираха за Олимпийските игри в Токио 2020, след като през август победиха Сърбия, Австралия и Камерун в квалификационния турнир на родна земя.

"Скуадра" победи двама от бъдещите си съперници - България (с 3:1 гейма) и Португалия (3:0 гейма) във Волейболната Лига на нациите тази година, но записа загуба от френския тим с 1:3 гейма.

От своя страна, Франция печели единствената си европейска титла през 2015 г. Волейболистите на Лоран Тили имат седем отличия във витрината си (1 злато, 4 сребърни и 2 бронза). В последното издание "петлите" приключиха на девето място през 2017 г.

Французите са постигнали 99 победи в шампионата, като могат да станат петия отбор, който достига 100 победи след Русия (173, вкл. Съветски съюз), Италия (129), България (114), Сърбия (106, вкл. Югославия и Сърбия и Черна гора) и Полша (104).

Тимът има положителен баланс в битките с Италия на европейското - 10 победи и 7 загуби. Срещу България успехите и пораженията са еднакъв брой - по 7, срещу Гърция - по две. Срещу Румъния състезателите на Лоран Тили имат една победа и осем загуби, и един успех срещу Португалия.

Никой отбор не е спечелил повече медали на eвропейското първенство, без да е печелил злато, от България. "Лъвовете" се окичиха с последния си медал - бронзов през 2009 г. В миналото издание (през 2017 г.) родните волейболисти завършиха шести, под ръководството на Пламен Константинов.

България победи Франция с 3:2 гейма в тазгодишната Волейболна Лига на нациите, но претърпя загуба срещу Италия (с 1:3 гейма) и от Португалия със същия резултат.

Българските играчи ще играят в надпреварата за 13-и път - за първи път през 1950 г.

На европейските първенства България има положителен баланс срещу Португалия (една победа), но не и спрямо останалите съперници в групата - с Франция си разделя по седем победи и седем загуби. Срещу Италия играчите на Силвано Пранди имат четири успеха и девет поражения, срещу Румъния съотношението е 4:7, а срещу Гърция 1:3.

Португалия излиза на европейската сцена за пети път - след 1948 (4-о място), 1951 (7-о), 2005 (10-о) и 2011 (14-о).

Португалия се е изправяла срещу Италия, България и Франция на европейските първенства и е печелила само един от петте мача срещу тези отбори, победа с 3:2 гейма срещу Италия във второто си участие през 1951 г.

Ибериийците се наложиха над България с 3:1 гейма в тазгодишната Лига на нациите, но загубиха с 0:3 гейма срещу Италия и Франция.

Румъния пък ще участва на европейското първенство за 17-и път - за първи път през 1995 г. (12-та). Приемат състезанието през 1963 г. и вдигат трофея. Спечелват два сребърни и два бронзови медала през 50-те, 60-те и 70-те години.

Северните ни съседи победиха Гърция на финала на сребърната европейска лига през 2019 г. - 3:2 в Гърция и 3:0 гейма у дома.

Румънците са се изправяли в евронадпреварата срещу: Франция 9 пъти (осем победи, една загуба), България - 11 пъти (седем победи, четири загуби), Италия - девет пъти (четири победи и пет загуби) и Гърция - пет пъти (три успеха и две поражения).

Това е 15-о европейско първенство за Гърция и първото след 2009 г., когато завършват осми. "Елините" завършват на трето място през 1987 г. и това е най-доброто им представяне.

Южните ни съседи никога не са печелили двубой срещу Италия (17 загуби) на Европейското първенство или на друго голям форум.

Гърците са играли четири пъти срещу България, като са победили в три от мачовете. Четири са и срещите с Франция, но успехите и пораженията са 2:2, срещу Румъния - 2:3, а срещу Италия 0:3.