Зенит и Теди Салпаров покориха Европа (Обновено)

Снимка: cev.lu
29-03-2015 22:08

Българинът бе избран за най-добро либеро в Шампионската лига

Руският Зенит (Казан) с Теодор Салпаров в състава си триумфира в Шампионската лига, след като победи полския Асеко Ресовя (Жешув) с Николай Пенчев с 3:0 (25:22, 25:23, 25:21) във финалната среща, играна пред повече от 9000 зрители в зала „Макс Шмелинг Хале” в Берлин.

Преди началото на срещата руският тим бе считан за фаворит. Те оправдаха тези очаквания и наложиха своето превъзходство още в началото на първия гейм, когато поведоха с 8:5 до първото техническо прекъсване. Поляците се посъвзеха от първоначалния шок и успяха не само да изравнят, но дори и да поведат до второто техническо прекъсване с 16:13. Силна серия от начален удар на Максим Михайлов в края на гейма даде аванс в геймовете на руския отбор след 25:22 в първата част.

Вторият гейм започна подобно на първия и след няколко добри прояви на Уилфредо Леон руснаците имаха комфортен аванс от 13:7. Това позволи на момчетата на Владимир Алекно да довършат спокойно гейма и те триумфираха с 25:23.

Притиснати до стената, волейболистите на полския Асеко Ресовя започнаха ударно и поведоха с 8:4 до първото техническо прекъсване. Силни прояви в защита и добри атаки на Максим Михайлов и Уилфредо Леон обърнаха развитието на гейма и след 25:21 Зенит триумфира със златните отличия в най-престижния европейски клубен турнир.

Теодор Салпаров изигра страхотен мач и бе избран за най-добро либеро в Шампионската лига след като записа 13% перфектно и 20% позитивно посрещане. Най-резултатен за победителите бе кубинецът Уилфредо Леон с 18 точки (6 аса, 44% ефективност в атака, 22% префектно и 33% позитивно посрещане) и бе избран за MVP на турнира. Максим Михайлов и Матю Андерсън добавиха по 13 точки. Руският диагонал записа 3 аса, 3 блока, 37% ефективност в атака , а американецът се отчете с 1 ас, 1 блок, 65% ефективност в атака, 33% перфектно и 48% позитивно посрещане. За Асеко Ресовя цял мач изигра Николай Пенчев, който записа 3 точки (23% ефективност в атака, 17% перфектно и 17% позитивно посрещане). Най-резултатен за Асеко Ресовя бе Йохен Шьопс с 13 точки (1 ас и 43% ефективност в атака).

Това е трети трофей от Шампионска лига за Зенит (Казан). Руснаците триумфираха в надпреварата и през 2008, както и през 2012 година.

В малкия финал за бронзовите медали имаше доста повече драма, като домакините от Берлин Ресайклин Волейс (Берлин) надделяха с 3:2 (25:21, 19:25, 25:20, 26:28, 23:21 (!!)) над полския Скра (Белхатув).

Идеален отбор на Шампионска лига 2014/15

MVP Уилфредо Леон (Куба, Зенит)

Най-добър разпределител Фабиан Джизга (Полша, Асеко)

Най-добър диагонал Максим Михайлов (Русия, Зенит)

Най-добър блокировач Пьотр Новаковски (Полша, Асеко)

Втори най-добър център Роб Бонтйе (Холандия, Берлин)

Най-добър посрещач Уилфредо Леон

Втори най-добър посрещач Факундо Конте (Аржентина, Скра)

Най-добро либеро ТЕОДОР САЛПАРОВ (БЪЛГАРИЯ, ЗЕНИТ)

Награда за феърплей Скот Тузински (САЩ, Берлин)

---

Стани фен на BGvolleyball.com във Фейсбук за да научаваш бързо новините от света на волейбола.

BGvolleyball.com напомня, че можеш да следиш последните новини и като ни последваш в социалната мрежа Туитър чрез @BGvolleyballCom !

Заповядайте в онлайн спортен магазин SportForMe

Вижте какво се случва в света около нас с FBR.BG

Тагове: Зенит Казан, Асеко Ресовя Жешув, Шампионска лига волейбол 2015, Теодор Салпаров, Николай Пенчев, Уилфредо Леон, Максим Михайлов, Йохен Шьопс, Матю Андерсън, Владимир Алекно