От архивите: България – изненадата на Световната лига 1994

26-06-2016 12:01 | Ани Колева

Още с дебюта си волейболистите ни се класират за финалната четворка на турнира

България прави своя дебют в най-престижния и комерсиален турнир на планетата - Световната лига през 1994 година. Националите ни вземат мястото на Финландия. По това време участниците са само дванадесет. Те са разделени в три групи по четири тима.

Домакинските мачове на България се провеждат в Двореца на Културата и спорта във Варна. Интересът от страна на волейболните почитатели е голям, като залата е препълнена. Лъвовете стават приятната изненада на Световната лига, като още с първото си участие се класират за финалната фаза! Нашите завършват на престижното четвърто място и вземат 484 000 долара от наградния фонд.

България се пада в група с „В“, заедно с Бразилия, Гърция и САЩ. Играе се по формулата на разменено гостуване. Нашите момчета записват седем победи и пет загуби и с актив от 19 точки заемат второ място в групата, след първенеца Бразилия с 24 точки (за победа тогава се дават 2 точки, за загуба 0). Така националите ни се класират за финалната фаза в Италия, като хвърлят в еуфория хиляди.

Четвъртфиналите с в два града - Торино и Кунео. България записва две победи над Холандия с 3:2 гейма и над Русия с 3:0, като достига до финалната четворка на турнира.

Финалната четворка се провежда в италианския град Милано. В нея участват домакините от Италия, Бразилия, България, Куба.

В първи полуфинал Куба надиграва фаворита Бразилия с 3:2 и се класира за финал.

Във втория полуфинал Лъвовете губят Италия с 0:3 гейма и остават за битката за трето-четвърто място.

В спора за бронзовите медали волейболистите ни се опълчват максимално на Бразилия, но отстъпват в петгеймовата битка с 2:3 гейма и България остава на четвърта позиция в крайното класиране.

Състав на България 1994: Любо Ганев, Димо Тонев (капитан), Ивайло Гаврилов, Николай Желязков, Найден Найденов, Евгени Иванов, Петър Узунов, Людмил Найденов, Димитър Божилов, Ивайло Стефанов, Мартин Стоев, Николай Иванов, Георги Петров, Александър Попов, Калин Тодоров, Пламен Константинов. Треньор - Брунко Илиев. Помощник-треньор Митко Димитров.

На финала на турнира Италия побеждава Куба с 3:0 гейма, и Скуадра адзура, която по това време е водена от легендарния треньор Хулио Веласко печели Световната лига.