Топ 10 на най-положителните моменти в българския волейбол за 2017 (обзор)

България завърши с бронзовите медали на Световното първенство за жени до 23 години в Словения
31-12-2017 11:01 | Ани Колева

През 2017 година българският волейбол донесе разностранни емоции на състезатели, специалисти и фенове. Имаше моменти на размисли, но и същевременно страната ни записа множество успехи, които станаха и поводи за голяма радост и еуфория.

Страната ни спечели медалии от международни форуми и записа историеско постижение от Световно първенство. Успехите се отразиха и на клубния ни волейбол, който също отбеляза подем, а родни тимове пробиха на европейска сцена.

Ето най-положителните моменти в родния волейбол през изминалата 2017 година, подготвени от BGvolleyball.com:

1. Волейболистките на България извоюваха бронзови отличия на Световното първенство за жени до 23 години в Словения. Така женският ни волейбол за първи път се качи на стълбицата на призьорите в световния волейбол и записа първи исторически медал от Мондиал. С това пък младите ни националки не само отбелязаха страхотен успех, но показаха потенциал, който вдъхва надежди за бъдещето в дамското ни направление.

България спечели първи исторически медал от Световно първенство при жените

2. България отбеляза името си и на първите по рода си Европейски първенства по волейбол за девойки под 16 години и юноши под 17 години, които се проведоха в София и Унгария и Словакия през 2017 година. В София, волейболистките ни, водени от треньора Стоян Гунчев спечелиха бронзов медал от шампионата, като прославиха нацията ни в дебютното издание на Евроволей.  В Унгария волейболистите ни, водени от Драган Иванов заеха четвърто място на Европейското първенство, като с това страната ни завърши сред четирите най-добри нации в стартовия Евроволей за тази възраст.

Девойките под 16 години спечелиха бронзовите отличия на първото по рода си Европейското първенство 2017 в София

3. Мъжкият национален отбор на България, воден от Пламен Константинов победи последователно световния шампион Полша и олимпийския шампион Бразилия на турнира от Световната лига, който се проведе през това лято във Варна. С тези успехи националите ни показаха, че няма непобедими сили за тях, като могат да сломят всеки. Изявите им пък взривиха зала "Конгресна" в Двореца на Културата и спорта, като въодушевиха нацията ни и вдигнаха на крака хиляди по трибуните и пред телевизорите.

Волейболистите ни въодушевиха цялата ни нация със своите победи над световния шампион Полша и олимпийския шампион Бразилия

4. Националните ни отбори при мъжете и жените се класираха директно за следващите шампионати на Стария континент през 2019 година. Така волейболисти и волейболистки няма да минават през квалификации и ще се готвят спокойно за европървенствата.

Националите завършиха на шесто място на Евроволей 2017 и се класираха директно за следващия шампионат през 2019 година

5. И двата ни национални отбори за мъже и жени ще бъдат сред участниците на Световните първенства през 2018 година, съответно в Италия и българия, и Япония. С това България е една от малкото нации, която е представена и при двата пола на Мондиалите. Докато мъжете се класират по право, след полученото домакинство, то жените направиха чудеса от храброст за да вземат квота. Волейболистките ни минаха през две трудни квалификации, като пребориха сериозни съперници за да се класират сред най-добрите в света. Така българският волейбол ще се бори на два фронта за световната титла, а страната ни продължава да е волейболна нация от световен мащаб.

Жените се класираха за Световното първенство 2018 след две трудни участия на квалификации

6. Успехите на женския ни волейбол доведоха до нови цели и стремежи, като България се кандидатира за домакинство на Европейското първенство през 2021 година. Българска федерация по волейбол пък получи уверението от страната президента на Европейската конфедерация (ЦЕВ) Александър Боричич, че страната ни ще бъде подкрепена в усилията за получаване на домакинство.

България се кандидатира за една от страните домакини на Европейското първенство за жени през 2021 година

7. През изминалата 2017 година България записа страхотно постижение, като участва на всички възможни Европейски първенства по волейбол за всички възрасти. Освен мъжете и жените, страната ни класира за евробитките четири национални тима при подрастващите от четири възможни. Така България записа пълен комплект участия на Евроволей – цели шес, като изпраща една от най-успешните си години.

Националите под 17 години бяха един от шесте български отбора, които се класираха за Европейско първенство през 2017 г, като завършиха на престижното четвърто място

8. Във втория си сезон при участието си в най-престижния европейски турнир, българският шампион при жените Марица (Пловдив) успя да се класира за груповата Шампионската лига. Пловдивчанки направиха невероятното, като след загуба у дома с 2:3 гейма от Енисей (Красноярск), в гостуването си нашите надиграха рускините с 3:2 и докараха мача до Златен гейм. В него, родните представителки показаха непоколебимост и страхотна мотивация, като го спечелиха, а с това отстраниха руския съперник от надпреварата и то в неговата зала. Така пловдивският клуб изпълни заложената цел (и то един сезон предсрочно), а женският ни клубен волейбол проби сред най-добрите в Европа.

Марица отбеляза исторически пробив в груповата фаза на Шампионската лига

9. За първи път от много години мъжкият ни клубен волейбол е представен с пълна квота от четири отбора в Европа и участва във всички европейски турнири.  Никой от правоимащите тимове не се отказа от участие, като клубния ни волейбол регистрира подем. Решителна крачка към участие в евротурнирите направиха шампионите от Нефтохимик 2010 (Бургас) и бронзовият медалист Монтана, които отбелязаха първо историческо участие на европейската сцена. При дебютното си участие на евросцената тимът на Монтана отстрани съперникът си, като се класира за 1/8 финали на третия по сила в Европа – за Купата на претендентите. Така монтанчани продължават напред, като творят клубната история.

В първото си участие на европейска сцена Монтана записа успех и продължава напред в Купата на Претендентите

10. Раздвижването в мъжкия ни клубен волейбол доведе не само до интересно първенство в Суперлигата, но и до подем и на по-долните нива на шампионатите. Очертава се оспорвана битка за върха във втората ни група – Висшата лига и борба за получаване на промоция за Суперлигата. Няколко отбора имат стремежи към елита, като се очакват интересни двубои във финалната фаза. 2017 отбеляза възраждане на волейбола в Русе, като тимът на Дунав е основен претендент за спечелване на Висшата лига. Появилите  се отскоро Дея Спорт (Бургас), Стоител (Пловдив) и новакът в групата Сливнишки герой (Сливница) също имат стремежи за развитие, като първенството във втората група стана доста интригуващо.

В Русе започна възраждане на волейболни позици, а Дунав е отново с амбиции за участие в Суперлигата

12. Първо успешно изпитание на международно ниво премина пред това лято новооткритата "Арена Булстрад" в Русе. Спортното съоръжение прие турниро т Световното Гран При при жените, като нарави генерална репетиция за предстоящото сомакинство на

---

Тагове: България национален отбор мъже волейбол мъже, Световно първенство волейбол 2018 мъже, България национален отбор жени, Световно първенство волейбол жени