Без ЦСКА и Левски, но с Нефтохимик и Берое в Европа

Волейболистите на Нефтохимик продължават на 1/8-финали във втория по сила европейски турнир за купата на ЦЕВ
07-12-2018 15:30 | Ани Колева

Само отборите на Нефтохимик 2010 (Бургас) при мъжете и Берое (Стара Загора) при жените продължават напред на европейска сцена от изиграните срещи с родно участие през последните две седмици. Пет български клуба имаха участие на 1/16-финали в купата на ЦЕВ и купата на Претендентите, като представителите на ЦСКА и Левски София и Левски отпаднаха от надпреварите.

Волейболистите на "червените" записаха две загуби от белгийския Волей Хаасроде Льовен с 1:3 и 0:3 гейма. Състезателите на Левски София отстъпиха два пъти на финландския Перунган Поят (Рованиеми) с 1:3 и 2:3 гейма. Волейболистките на Левски допуснаха две поражения с 0:3 гейма от чешкия Простейов.

Така клубният ни волейбол продължава без грандовете ЦСКА и Левски, като родната чест в Европа ще бранят шампионите от Нефтохимик 2010 и амбициозният Берое, които продължават своя европейски поход на осминафинали.

Първенецът на България се класира на 1/8-финал във втория по сила европейски турнир за купата на ЦЕВ след като преодоля след Златен гейм белгийския Пар-Ки (Менен). Успехът бе изстрадан, като бе изпълнен с изключително драматични моменти. В първата среща между двата отбора в Белгия бургазлии отстъпиха на съперника след като водеха с 2:0, но допуснаха обрат за загуба с 2:3 гейма. В реванша в Бургас нефтохимиците надиграха Пар-Ки с 3:2 гейма, като развоят стигна до решителен Златен гейм. В него напрежението стигна до връхната си точка, а интригата бе докрай. Белгийците водеха с 14:12, но не успяха да го спечелят,като бяха спрени от бургазлии. Родният тим показа характер, устойчивост и страхотна мотивация като повали съперника с точкова серия и спечели Златния гейм с 16:14. Завръщане в игра след дълго отсъствие направи националният разпределител Георги Братоев, който лекуваше тежка контузия в глезена. Присъствието му на терена оказа своята положителна роля за успеха, а самият волейболист отбеляза победно завръщане.

На 1/8 финалите Нефтохимик ще срещне норвежкия първенец Викинг ТИФ (Берген). Първата среща от 1/8-финалите ще се изиграе на 19 декември (сряда) в зала "Сотра Арена" в Страуме (Берген). Реваншът е през януари. Амбициите на ръководството на Нефтохимик са за нов успех и продължаване на 1/4 -финал в турнира. Те са напълно реални с оглед на това, че норвежкия тим е от класата на родния представител и е преодолим, като остава тимът да си свърши работата.

Волейболистките на Берое (Стара Загора) се класираха за 1/8-финалите на третия по сила европейски турнир за купата на Претендентите, след като отстраниха гръцкия Арис (Солун). състезателките, водени от петър Дочев победиха съперника категорично с 3:0 гейма, в първата среща между двата тима, която се игра в старозагорската зала "Иван Вазов". Така те се нуждаеха от два спечелени гейма в реванша за да продължат напред. Във втора среща в солун Берое спечели нужните два гейма, като се класира напред. В следващите части треньорът Петър Дочев реши да пусне всички състезателки в игра, като съставът му отстъпи на гъркините с 2:3 гейма.

На 1/8-финалите на турнира берое среща френският Волеро-Льо Кане с българските националки Гергана Димитрова и Мира Тодорова в редиците си. Първият мач между двата тима е между 18 и 20 декември в Стара Загора. Реваншът е през януари. Ръководството на Берое отчита класата на съперника, но всички са изпълнени с амбиции да покажат най-доброто и да бъдат достоен опонент на френския тим.

От друга страна шампионките на България от Марица (Пловдив) продължават участието си в груповата фаза на най-престижния евротурнир - Шампионската лига. "Жълто-сините" стартираха с поражение, след като отстъпиха на френския първенец Безие с 0:3 гейма в двубой от група А на надпреварата, изигран в Агд.
Следващият двубой за момичетата на Иван Петков е на 20 декември (четвъртък) - срещу световния и европейския клубен шампион Вакъфбанк (Истанбул).

---

Тагове: Нефтохимик 2010, Купа на ЦЕВ волейбол 2019 мъже, Берое Стара Загора, Купа на Претендентите волейбол 2019 жени