България U18 завърши с победа в евроквалификацията

Снимка: ЦЕВ.
12-01-2020 19:28 | Ани Колева

Националният отбор на България за юноши под 18 години, който е воден от Мартин Стоев, завърши с победа участието си в европейските квалификации за тази възраст. Младите "лъвове" се наложиха над Сърбия с 3:1 (25:20, 20:25, 25:16, 25:17) в мач от първия кръг от пресявките за Евроволей 2020, който е на зонален принцип. Двубоят се изигра в зала "Христо Ботев" в София.

Селекционерът Мартин Стоев стартира с втория разпределител - Георги Захариев. Треньорът заложи на състава от предишните двубои.

Волейболистите ни започнаха с настроение и мотивация, като поеха водещата роля. До края на гейма българите диктуваха играта и спечелиха безпрепятствено гейма, като поведоха с 1:0.

Сърбите обаче не се предадоха, като се активизираха и втората част започна равностойно. Положението се запази до равенството 10:10, след което две последователни грешки на нашите дадоха предимство на съперника. Настъпи спад в българския отбор, който не бе преодолян. "Плавите" увеличиха разликата и на свой ред спечелиха гейма, като изравниха резултата 1:1.

Равностойна бе играта и в началото на третата част. При 6:6 на крайната линия застана Ивайло Дамянов, отбеляза ас. Нашите направиха блокада, а сърбите отбелязаха аут. "Лъвовете" реализираха три поредни точки и увеличиха преднината си, като продължиха да доминират. Българските момчета отново излязоха напред след 25:16 и 2:1 гейма.

В четвъртия гейм вдъхновената игра на родните представители продължи. След серия от сервиси на Владимир Гърков, от които три аса, преднината ни се увеличи. До края момчетата на Мартин Стоев не срещнаха проблеми и се поздравиха с крайния успех.

Топреализатор бе Георги Татаров с 19 точки (1 ас, 2 блокади), 18 точки добави Александър Николов (2 аса, 2 блокади). С 15 точки се разписа Владимир Гърков (5 аса). За съперника Йован Перович и Данило Илич приключиха с по 13 точки (1 ас, 1 блокада) (3 блокади)

Като първенец завърши отборът на Турция, който записа три победи. "Полумесеците" надиграха категорично Румъния с 3:0 (25:15, 25:17, 25:21) в последната си среща и получават директна квота за шампионата на Стария континент, който ще се проведе в Италия и Гърция. Останалите три отбора продължават борбата на втори кръг на евроквалификациите през април.

---

Тагове: България национален отбор волейбол юноши под 18 години, Европейска квалификация волейбол 2020 юноши под 18 години