Невероятни! България спечели групата си на Евроволей U18 след драма с Италия

09-09-2020 23:02 | BGvolleyball.com

Националният отбор по волейбол на България за юноши под 18 години, воден от Мартин Стоев, спечели групата си на европейското първенство в Италия. Младите "лъвчета" надиграха домакина Италия с 3:2 (16:25, 25:13, 26:24, 21:25, 15:11) в третия двубой от група I на надпреварата, изигран в Марсиковетере.

"Трикольорите" имат в актива си 8 точки (3 победи), "скуадра адзура" е на втората позиция с 6 точки (2 победи, 1 загуба)

Стартов състав: Стоил Палев, Георги Татаров, Александър Николов, Владимир Гърков, Лазар Бучков, Ивайло Дамянов, либеро Калоян Вълчинов (Борислав Николов, Християн Великов, Венислав Антов).

В първия гейм "лъвчетата" влязоха сковано в мача и не успяха да намерят себе си. Волейболистите на тима домакин доминираха напълно и спечелиха със стабилна преднина.

Във втората част ролите се размениха, като играта бе изцяло под диктовката на момчетата на Мартин Стоев, които се откъснаха от съперника рано и изравниха 1:1 гейма.

Третият гейм бе доста драматичен - през повечето време Италия водеше. Разликата бе пет точки (18:13), след което нашите намалиха дистанцията. При 22:19 на сервис застана Георги Татаров, който се превърна в герой на гейма. Силното представяне на диагонала продължи в следващите минути - след негова серия и два блока за България преднината се стопи само на точка. Впоследствие резултатът бе изравнен след успешна атака за 22:22. Ас на Татаров изведе лъвчетата напред - 23:22. Италия обаче не се отказа и изравни при 24:24. В решителните минути нашите момчета показаха повече воля и психика. Успешна атака на Александър Николов даде предимство 25:24, а аут от атаката на Италия доведе до 26:24 за родните волейболисти.

Четвъртата част започна равностойно, след което "адзурите" се мобилизираха. Състезателите на Винченцо Фанидза изправиха на нокти българските състезатели и не им позволиха да ги преодолеят. Двата отбора се доближаваха един до друг, но в крайна сметка италианците постигнаха своето и след серия изравниха, вкарвайки мача в тайбрек.

Там играта започна точка за точка, след което нашите поведоха. Домакините отново догониха родните представители, стигайки се до 9:9. След това успешна атака на Александър Николов и блокада за българския тим дадоха преднина от две точки (11:9). До края нещата преминаха гладко, блокада на "лъвчетата" сложи точка на мача за 15:11.

Топреализатор бе Георги Татаров с 19 точки (3 аса), 18 добави Александър Николов (1 ас, 3 блокади). С 16 се разписа Владимир Гърков (1 блокада), Лазар Бучков реализира 11, от които 7 блокади! За Италия Раниери Труокио приключи със 17 точки

На полуфиналите България среща Чехия, която завърши на второ място във втората група. Двубоят е на 12 септември (събота) от 18:00 ч. б.в. Другата среща е от 21:00 ч., като изправя един срещу друг италианците и лидерът в група II Полша. И двете срещи ще се играят в Лече.

Мачовете за разпределяне на местата от пето до осмо ще се проведат в Марсиковетере, като са също от 18 :00 и 21:00 ч. б.в. Двойките са Белгия-Беларус и Германия-Турция.

Резултати и програма на мачовете от европейското първенство вижте тук.

---------

---

Тагове: Мартин Стоев, България национален отбор волейбол юноши под 18 години, Европейско първенство волейбол 2020 юноши под 18 години