Нефтохимик отстъпи на Скра в петгеймова драма

11-01-2022 21:45 | BGvolleyball.com

Волейболистите на Нефтохимик 2010 (Бургас) претърпяха поражение от полския гранд Скра (Белхатув) в първия мач от 1/8-финалите на втория по сила турнир - Купата на ЦЕВ. Момчетата на Николай Желязков отстъпиха на водения от Слободан Ковач тим с 2:3 (22:25, 26:24, 24:26, 25:21, 12:15) в среща, изиграна в зала "Младост" в Бургас, продължила повече от два часа.

Така в реванша на 18 януари (вторник) Нефтохимик ще преследва задължителен успех, за да продължи напред в надпреварата.

Двубоят предложи редица интригуващи моменти и обрати. Двата отбора демонстрираха волейболни аргументи, като на моменти играта бе доста оспорвана. В тайбрека обаче поляците оказаха по-сериозна съпротива и наложиха волята си.

Домакините поведоха отначало (2:0 и 3:1), след което полският гранд пое инициативата. След 10:10 играта продължи точка за точка, но "пчелите" отново взеха водачеството. Ситуацията се повтори още веднъж, в крайна сметка обаче Скра надделя и спечели частта.

Волейболистите на Слободан Ковач тръгнаха силно във втората част (4:1), след което бяха догонени от бургазлии. Поляците отново останаха стабилни до 20:16. Състезателите на Нефтохимик отново вкараха интрига и успяха да измъкнат гейма след 26:24. Така резултатът бе изравнен.

Това мотивира родните вицешампиони и те продължиха възходящата си линия в третата част (3:0). Въпреки добрата си преднина обаче допуснаха изравняване от Скра и играта се завърза. Гостите взеха крехка преднина и спечелиха, повеждайки в резултата отново.

Двата отбора започнаха равностойно в решителната четвърта част, след което бургазлии дръпнаха в резултата. След 15-та точка от двете страни на мрежата борбата бе точка за точка, постепенно домакините отново взеха нещата в свои ръце. До края момчетата на Николай Желязков не срещнаха проблеми и вкараха мача в тайбрек.

Там Скра поведе, след което родният тим намали преднината, но не успя да преодолее съперника.

Най-резултатен бе Николай Николов със 17 точки (2 аса, 2 блокади), Юлиус Фиркал се отчете с 16 точки. Трифон Лапков завърши с 15 точки (1 ас, 3 блокади), Николай Колев добави 11 точки (4 блокади). За съперника Дик Коой бе над всички с 21 точки (1 ас), Роберт Тахт се разписа с 18 точки (1 ас, 1 блокада). Матеуш Биениек приключи с 13 точки (2 аса, 7 блокади).