Страхотни! България разгроми Канада в три гейма за втори успех в Лигата на нациите

18-06-2022 07:36 | BGvolleyball.com

Женският национален отбор по волейбол на България сe завърна на победния път в Лигата на нациите! Тимът ни, воден от Лоренцо Мичели надигра Канада с 3:0 (26:24, 25:22,  25:21) в третия си мач от втория уикенд на световната надпревара в Манила (Филипини).

Така българските „лъвици“ записаха втори успех в Лигата, след като в първия уикенд в Анкара надвиха и Нидерландия с 3:2 гейма. Това отрежда 13-то място на състава ни във временното подреждане с две, победи, пет загуби и 5 точки.

Стартов състав: Лора Китипова, Силвана Чаушева, Мария Йорданова, Мирослава Паскова, Нася Димитрова, Мира Тодорова - Жана Тодорова-либеро

Страхотен характер и и демонстрация на воля  бяха в основата на спечелването на първия гейм. Нашите поведоха с 8:4, но след слабости в посрещане се стигна до изравняване. Геймът продължи с надлъгване. В решитените моменти Канада ни обърна с 23:22, стигна се и до първият геймбол за съперника. Нашите обаче издържаха на напрежението. Волейболистките ни повярваха в себе си, справиха се и наложиха волята си с 26:24.

Втората част тръгна равностойно 8:8. Съперникът направи четири поредни точки, три от които бяха асове  и поведе с 12:8. Водачеството на канадките продължи, като те увелечиха преднината си на пет точки 18:13.  Нашите отново обаче показаха възможностите си и започнаха да стопяват пасива Нася Димитрова съвсем върна усмивките в отбора с техничен лек удар за 20:21. Равенството бе факт 21:21. Всичко започваше от начало. Двата отбора размениха по една точка, а напрежението личеше в лагерите, но видимо повече при „кленовите листа“. И България изригна – 24:22. Силвана Чаушева с мощна атака реши гейма за нас – 25:22.

В третата част канадките отново взеха аванс до 7:4. Нашите дебнеха момента и той дойде с ас на Мария Йорданова. С него намалиха до 6:7. Равенството дойде при 10:10 с ас на Мирослава Паскова.  Започна размяна на точки, водачеството се сменяше често. България счупи статуквото с фантастична в отбрана Жана Тодорова, която имаше огромен принос за успешните ни атака и 19:16.  „Кленовите листа“ ни застигнаха до 20:19 Националките ни обаче не допуснаха повече обрати. Съставът ни поведе с три точки при 22:19 и задържа преднината докрай. Мирослава Паскова заби финалната 25-а точка и България триумфира с крайния успех в три гейма.

Реализатор за победата на България стана Мария Йорданова с 15 точки ( 1 блок, 1 ас). Мирослава Паскова добави 14 точки за успеха ( 1 блок, 1 ас). Силвана Чаушева се разписа с 12 точки ( 1 блок, 1 ас).

Статистика от мача можете да видите тук.

Временно класиране в Лигата на нациите вижте тук.