България стартира участието си в домакинския турнир в Лигата на нациите

Снимки: FIVB.

21-06-2022 08:00 | BGvolleyball.com

Мъжкият национален отбор на България по волейбол стартира днес (21 юни) участието си в домакинския турнир от Лигата на нациите. "Лъвовете" излизат срещу Иран в първа среща от група 4 на втората седмица от надпреварата. Двубоят започва в 20:00 ч. в столичната "Арена Армеец". Три часа по-рано е мачът между Канада и Австралия.

Срещата на българския тим ще се излъчва пряко по MAX Sport 3.

Извън състава е един от ключовите ни играчи - Алекс Грозданов, който получи контузия по време на мача с Канада. На негово място е повикан Илия Петков. В групата за двубоите се завръща либерото Владислав Иванов.

Воденият от Николай Желязков тим претърпя четири поражения в първия уикенд на Лигата, като заема 15-а позиция във временното класиране. "Трикольорите" отстъпиха на Сърбия с 1:3 гейма на старта, след което игра пет гейма срещу Германия и записа само точка. В следващите две срещи българските състезатели не успяха да се противопоставят на световните шампиони от Полша, след това загубиха драматично от Канада в петгеймова битка.

От своя страна "персите" записаха две победи и две загуби, като това им отрежда 11-а позиция в таблицата. Водените от Бехруз Атай състезатели тръгнаха силно, побеждавайки Китай с 3:1 гейма. Впоследствие обаче не съумяха да преборят Нидерландия и отстъпиха с 0:3 гейма.

В другите две срещи от седмица 1 четирикратните азиатски шампиони дадоха гейм на Австралия и загубиха в три части от Япония.

Най-доброто класиране на иранците е петото място от 2019 г. В предшественика на Лигата на нациите - Световната лига тимът записва пет участия, през 2014 г. завършва четвърти. В мача за бронза отстъпва на Италия с 0:3 гейма.

"Лъвовете" и "персите" се срещнаха последно през 2021 г., като азиатският отбор надделя с 0:3 гейма. Днешният ни съперник ни побеждава и в предходните две издания на най-комерсиалния турнир - 2018 и 2019 г. - с 3:1 и 3:0 гейма.

Последно родните представители са записвали успех над Иран през 2006 г. - на световното първенство в Япония - с 3:0 гейма в груповата фаза. Тогава "трикольорите" спечелват бронзовите медали под ръководството на Мартин Стоев.