Българи юнаци! Националите удариха Иран на старта в София

Снимки: FIVB.

22-06-2022 00:02 | BGvolleyball.com

Мъжкият национален отбор на България по волейбол записа първа победа в Лигата на нациите. Воденият от Николай Желязков тим надигра Иран с 3:0 (25:19, 25:23, 25:23) в мач от група 4 на втората седмица на Лигата на нациите, изигран в столичната "Арена Армеец".

"Лъвовете" записаха не само първа победа в Лигата, но и постигна успех над един от чалъндж-отборите в надпреварата, от което зависи оставането ни в турнира.

Националите ни се изкачиха на 13-а позиция в класирането с 5 точки (1 победа, 4 загуби). Иранците са 11-и с 6 точки (2 победи, 3 загуби).

Утре и в четвъртък родните състезатели почиват, а в петък (24 юни) срещат основния конкурент за оставане в Лигата Австралия.

Стартов състав:

България: Николай Колев, Мартин Атанасов, Светослав Гоцев, Георги Сеганов, Радослав Парапунов, Александър Николов, Владислав Иванов - либеро.

"Лъвовете" играха със страхотно настроение през целия двубой, за което допринесе публиката по трибуните. Момчетата на Николай Желязков дадоха всичко от себе си, като превъзхождаха съперника. Интрига имаше във втората част, която тръгна с изравнени сили, но бе допуснато водачество на "персите". Българският дух обаче надделя и "трикольорите" взеха своето.

Напрежение имаше и в третия гейм, но хъсът и волята ни за пореден път ни изведоха към успеха, а с това спечелихме и мача.

Родните представители поведоха отначало след атака на Радослав Парапунов (3:2). Постепенно разликата нарастна, като "лъвовете" поддържаха темпото постоянно. Играта ни на всички елементи имаше превес над тази на съперника, който не успя да се противопостави. Атака на Светослав Гоцев затвори гейма за 25:19 и тимът ни поведе в резултата.

Във втората част двата отбора тръгнаха равностойно, като положението се запази през повечето време. В ключовите моменти иранците набраха инерция, оформяйки лека преднина (18:16), която обаче бе наваксана от нашите момчета. В самия край на гейма "персите" отново взеха водачество (23:20), а българските национали показаха дух и воля за победа и стигнаха до равенство (23:23). "Лъвовете" поеха инициативата и за пореден път излязоха напред, като герой за "трикольорите" бе Александър Николов, който атакува след сервис на Мартин Атанасов. Грешка в атака на противника сложи край на спора и състезателите на Николай Желязков излезе напред с 2:0 гейма.

Третият гейм започна идентично на предходния - с игра точка за точка. След осмата точка обаче българските волейболисти се откъснаха и дръпнаха с три точки (11:8). Азиатските шампиони не се отказаха и оставиха на нокти нашите момчета, доближавайки се само на точка. Впоследствие двата отбора се "залепиха" един за друг, като продължиха надлъгването. Алекс Николов отново обаче демонстрира характер и изведе отбора напред след свои атаки (19:16). В следващите минути играта продължи нервно, "персите" вкараха интрига, но българските "лъвове" удържаха на напора и триумфираха след 26:24.

Най-резултатен бе Александър Николов с 20 точки, 14 точки добави Мартин Атанасов (4 аса). Светослав Гоцев реализира 10 точки (6 блокади). За съперника Амин Есмаеилнежад завърши със 17 точки (2 блокади), 11 точки записа Мортеза Шарифи (1 ас).