България отстъпи на Полша, но продължава в Топ 8 на световното U21

25-09-2021 21:03 | BGvolleyball.com

Националният отбор на България по волейбол за мъже под 21 години отстъпи на Полша с 1:3 (27:29, 19:25, 25:23, 19:25) в мач от група В, изигран в зала "Левски София" в столицата.

Двубоят бе без значение, тъй като и двата тима попаднаха в първата осмица след вчерашните си срещи.

Състезателите на Найден Найденов са втори в таблицата с 6 точки (2 победи, 1 загуба), поляците са лидер с 9 точки (3 победи)

Първите два отбора от всяка група се класират за първата осмица, останалите два влизат във втората осмица. Отборите от първата осмица ще бъдат разпределени в две групи (Е и F), а тези от втората - в G и H.

Стартов състав:

България: Денис Карягин, Самуил Вълчинов, Лазар Бучков, Стоил Палев, Александър Николов, Любчо Янков, Симеон Добрев - либеро.

Освен двете промени в стартовата шестица - разпределителят Стоил Палев и центърът Любчо Янков, селекционерът Найден Найденов даде шанс на останалата част от състезателите си (Руси Желев, Цветослав Николовски, Любослав Телкийски, Георги Татаров).

Трикратните световни шампиони тръгнаха с преднина отначало, като я увеличаваха плавно. "Дружина полска" натисна със сервис, като успя да пробие посрещането ни и да остане доста пред нас. След средата на гейма обаче "лъвчетата" се окопитиха и настигнаха поляците. На няколко пъти родните състезатели бяха близо до съперника, като оставаха на точка и в крайна сметка изравниха при 24:24. Впоследствие играта продължи точка за точка, като поляците имаха два геймбола. Момчетата на  успяха да отразят третия и да затворят при 29:27.

Поляците започнаха силно и във втората част, като доминираха във всички елементи. Родните представители обаче се мобилизираха и наваксаха изоставането си, като отново се доближиха максимално (11:10). Съперникът се разигра, но момчетата на Найден Найденов за пореден път демонстрираха волейболни аргументи, стигайки до брейк точка. За кратко имаше интрига, но не бе достатъчно, за да пречупи "червено-белите" и те върнаха водачеството си. Авансът на "дружина полска" стана 2:0 гейма.

Третият гейм премина при размяна на водачеството - първоначално "трикольорите" поведоха, след което допуснаха противникът да обърне и да поеме инициативата. Почти до края "червено-белите" владееха положението, но българските волейболисти успяха да направят обрат с мотивирана игра и настроение. Пасивът бе намален на 1:2 гейма.

Решаващият четвърти гейм бе под диктовката на полските състезатели, които имаха почти пълен превес. Родните национали имаха силни моменти, но не съумяха да стигнат до преодоляване на противника.

"Дружина полска" записа третия си успех след 25:19 и крайното 3:1 гейма.

Най-голям актив записаха Самуил Вълчинов и Александър Николов - по 14 точки (5 блокади) (3 аса). 9 точки добави Георги Татаров (2 блокади). За съперника Михал Гержот бе над всички с 22 точки (1 блокада), Якуб Червински се отчете с 18 точки (1 ас, 3 блокади)

Двубоите от първата и втората осмица започват на 27 септември (понеделник).