Националите победиха европейския шампион в пет гейма

Снимка: БФВ.

25-05-2022 21:28 | BGvolleyball.com

Мъжкият национален отбор на България по волейбол записа трета победа в контролите преди Лигата на нациите. Воденият от Николай Желязков тим надделя над европейския шампион Италия с 3:2 (20:25, 26:24, 21:25, 25:23, 15:13) в първата контрола помежду им, изиграна в Кавалезе.

С това "лъвовете" продължават успешното си представяне по време на подготовката си за Лигата на нациите. Миналата седмица родните представители записаха два успеха - над Испания - с 4:1 и 5:0 гейма в курортния град Вършец. В състава е и младият национал Алекс Николов, който се присъедини към мъжете след завръщането си от САЩ.

Стартов състав:

България: Мартин Атанасов, Светослав Гоцев, Георги Сеганов, Радослав Парапунов, Аспарух Аспарухов, Алекс Грозданов, Владислав Иванов - либеро.

В първата част италианците бяха категорични, след което вторият гейм бе по-оспорван. В него "лъвовете" поведоха в ключовите моменти и затвориха в своя полза, демонстрирайки характер и воля за победа.

Третият гейм бе на амплитуди, но след 18-та точка "адзурите" се откъснаха и поведоха в мача.

Играта в четвъртия гейм бе равностойна, но атаката и блокадата на българските волейболисти във важните ситуации оказаха влияние и резултатът бе изравнен.

В тайбрека Италия имаше водеща роля отначало, след което двата тима продължиха точка за точка. След 11:11 момчетата на Николай Желязков отново набраха инерция и в крайна сметка победиха домакините.

Най-резултатен бе Мартин Атанасов с 21 точки (1 ас, 2 блокади), Алекс Грозданов и Радослав Парапунов реализираха по 9 точки (3 блокади) (1 ас, 1 блокада).

Втората контрола между двата тима е утре (26 май), от 19:00 ч. б.в.