За прегарянето в спорта

Ники Пенчев поиска малко почивка и не бива да бъде критикуван за решението си.
Волейболът и спортът трябва да ни учат на човешки и морални ценности като уважение към другия
Ами, волейболни приятели, знаете, че доста си падам по това да ви разказвам истории. В по-голямата част от времето се опитвам да ви изпращам позитивни послания (надявам се и в този пост да имам възможността да го направя).Този път темата, за която искам да пиша, е малко по-дълбока. Както и да е, надявам се да прочетете текста и в края му да си задавате въпроси и да намирате отговори.
Октомври, 2014: Спомням си този следобяд, по времето, когато все още живеех в България. Бях в автобуса и пътувах към родния си град. Междувременно, „цъках“ телефона и четях спортни новини, когато попаднах на статии с подобни заглавия: „ Шок! Мат Андерсън напуска Зенит Казан!“ ; „ Мат Андерсън страда от депресия!“ и т.н. Аз самата публикувах новина във връзка с това във VolleyCountry и за мен, случаят беше приключен. Знам, че не съответства на журналистическите практики, но понякога журналистите трябва да бъдат преди всичко хора и да не наливат допълнително масло в огъня.
Май, 2016. Далеч от България все пак се опитвам да съм „ в час“ и се информирам от българските спортни сайтове. Където вчера попаднах на новината, че един от водещите играчи в националния отбор – Николай Пенчев, е помолил за почивка преди сезона с националния тим да е започнал. И се започна (а аз междувременно четях коментарите и явно съм изглеждала доста зашеметено, щом дори майка ми ме попита: „Какво става?“ ).
Случаят Пенчев. Коментари, мнения, от всички страни - Защо се случва това? ; Какъв му е проблемът на Николай? ; Да не би приятелката му да е виновна за ситуацията? (?!?) и т.н. , и т.н. Знаете ли как от малки снежни топки се получава лавина? Винаги, когато в спортния свят се случи нещо такова (спортист да иска да си вземе отдих за малко), започвам да наблюдавам с любопитство реакциите и процеса на нарастването на лавината. Медии, социални мрежи- всички тези комуникационни канали са способни да направят от малкия случай истинска драма. Не знам какъв е случаят на Пенчев, но съм сигурна, че той самият ще обясни най-добре. Когато може и когато пожелае. Всъщност историите за Андерсън и Пенчев ме накараха да помисля за прегарянето (burn out) в спорта (някъде прочетох, че ст.треньорът на националния отбор- Пламен Константинов е казал, че смята, че Николай страда от прегаряне). Аз самата съм добре запозната с прегарянето (изненада!). Знам колко трудно е да се справяш с всичко наведнъж, особено когато всички погледи са насочени към теб и хората имат очаквания (в моя случай, разбира се, не става въпрос за това, че цяла една страна очаква от мен да съм безпогрешна на терена ). За да мога да отправя посланието си към вас, ви представям главните причини за прегарянето в спорта (източник: http://educatedsportsparent.com/).
Първата причина е възможното излагане на постоянния стрес и напрежение. Постоянно напрежение да спечелиш, да тренираш, да се представяш добре може да доведе до психическо и физическо изтощение.
Втората причина е свързана с вероятността спортистът да чувства, че е инвестирал прекалено много време и енергия в спорта, но няма успехи.
Третата причина (която е най-интересна според мен и ще има следващ пост за нея), е изводът, до който е достигнал социологът Джей Коукли. А именно - структурата на организирания, конкурентен спорт се превръща в контролиране. Контролиране на идентичността на участниците, контролиране на техния живот и т.н. Теорията на Коукли е свързана с желанието за личен контрол върху живота (и това води до евентуалното прегаряне).Следователно, каквато и да е причината, истината е, че прегарянето в спорта е сериозен проблем, а развитите спортни отбори и организации би трябвало да работят прогресивно със спортни психолози.
В случая с Пенчев обаче ми се иска да отправя и едно специално послание към критикуващите, защото наистина се ядосвам, когато в социалните медии се започва с нападките, щом някой известен спортист реши да си вземе почивка за известно време от професионалния спорт. До критикуващите: Всички имаме своите „нагоре-надолу“ моменти. И чрез този блог пост ми се иска да ви припомня още веднъж, че спортистите преди всичко са и човешки същества. Обикновено, спортистите – победители, имат силни характери, силна воля за победи и постижения. В противен случай, не биха били тези професионалисти, които познаваме като победители в големи мачове. Годините тренировки, годините, в които пропускат важни семейни моменти и т.н. – всичко това обаче може да доведе и тези победители до прегаряне. Те усещат напрежението от нашите (фенски) очаквания, а междувременно като човешки същества, те също имат нужда от своя нормален живот. Знам какво ще отговорите. Изборът си е бил техен. На тези победители.Точно така. Прави сте. Но това се отнася за всяко едно решение и избор в живота, така че ако някой реши да си вземе почивка от спортното игрище, той не дължи нищо на някого, освен на себе си, на семейството си и на най-близките си хора, които са го подкрепяли (и в повечето случаи това, което дължи е обяснение към себе си и вглеждане в своя свят). Защото... и никой не е длъжен да дава обяснения на целия народ, ако помоли за почивка от работата си в офиса например, нали?
И както обичам да казвам- ако някой си мисли, че чуждият път е по-лесен, може много лесно да си опита късмета. Да „обуе чуждите обувки“, да извърви един километър с тези обувки и после да коментира. А до тези, които не критикуват, а подкрепят: Едно голямо браво! Защото спортът, и в частност волейболът, трябва преди всичко да ни учи на човешки и морални ценности. На уважение към другия.
Автор: Виктория Георгиева, VolleyCountry.com
---
Стани фен на BGvolleyball.com във Фейсбук за да научаваш бързо новините от света на волейбола.
BGvolleyball.com напомня, че можеш да следиш последните новини и като ни последваш в социалната мрежа Туитър чрез @BGvolleyballCom !
Можеш да ползваш и мобилната версия на BGvolleyball.com за смартфони и таблети, която е налична на адрес m.bgvolleyball.com
Тагове: Николай Пенчев, Матю Андерсън