Самочувствие се трупа само с победи

Снимка: ФИВБ
06-06-2016 16:15 | Ивайло Пампулов

След първия уикенд от Гран При волейболистките на България загатнаха, че може би нивото на втора дивизия им е ниско...

След първите три мача от втора дивизия на Световното Гран При (еквивалента на Световната лига при жените), България постигна три победи - с 3:2 гейма срещу №7 в световната ранглиста Доминикана, с 3:1 гейма срещу участника на Олимпийските игри в Рио Аржентина и с 3:0 гейма срещу Кения.

А по принцип в тази фаза на турнира българският отбор играе без напрежението от търсене на победата на всяка цена, защото ще бъде домакин на финалите във Варна. Там залогът ще е всичко или нищо в рамките на два дни (полуфинали и финал). Който триумфира на 18 и 19 юни във Варна, от следващия сезон ще бъде част от елита на Световното Гран При. И точно това е целта, която си постави новият селекционер Иван Сеферинов.

От показаното през последните три дни в студената зала на далечен Тукуман видяхме един подмладен български отбор, воден от капитанката си Ева Янева и от основната си реализаторка Емилия Николова (59 точки за три мача). Отлични изяви и на Гергана Димитрова и Мирослава Паскова, които имат отговорната задача да играят в отсъствието на Елица Василева и Добриана Рабаджиева, но го правят все едно имат десетки мачове на такова ниво зад гърба си. В центъра солидно представяне от Нася Димитрова, Виктория Григорова и Мира Тодорова (в първия мач). С опита си либерото Мария Филипова осигуряваше добро посрещане, за да може разпределителката Петя Баракова да разиграва умело българската атака (Лора Китипова все още не е на 100 %, след като замина за Аржентина болна). Всъщност, в заглавието на материала си за победата на България срещу Аржентина от Международната федерация (ФИВБ) отбелязаха за Петя: "Баракова поведе България към третата победа във втора група на Гран При". И като цяло всички, които се включваха като резерви през този първи уикенд от надпреварата, показаха голямо желание. И загатнаха че може би нивото във втора дивизия им е ниско...

Разбира се, предстои да видим какво ще се случи през втория уикенд в Оломоуц, където България ще срещне домакините от Чехия, Канада и Доминикана (за втори път). Едно е сигурно, и в тези мачове България няма да има напрежение от задължителна победа на всяка цена. Но момичетата показаха, че силно я искат и се борят във всеки мач. И така трябва да бъде, самочувствие се трупа с победи, а то ще е жизнено важно за финалите във Варна.

---

Тагове: Световно Гран При волейбол 2016, Иван Сеферинов, Ева Янева, Мария Филипова, Петя Баракова, Емилия Николова, Нася Димитрова, Гергана Димитрова, Мирослава Паскова, Виктория Григорова