Силата на колектива

Гергана Димитрова и Жана Тодорова - две от основните състезателки в сегашния национален отбор до 23 години. Снимка: ЦЕВ
28-07-2016 11:02 | Ивайло Пампулов

Срещу Сърбия българските волейболистки показаха страхотен дух, за да се справят в много трудна ситуация

Националният отбор на България за жени до 23 години започна по впечатляващ начин участието си на световната квалификация във Върнячка Баня, Сърбия.

Началото на мача срещу домакините в спортната зала "Владе Дивац" бе повече от лошо, посрещането не вървеше, а сръбската атака нямаше спиране. И резултатът бързо стана 2:0 гейма за сръбските състезателки. В третата част селекционерът на България Николай Иванов прибегна до няколко промени, които дадоха резултати и България успя да намали изоставането си. В четвъртата част отборът на Сърбия поведе с 5:1 и като че ли вече се виждаше победител...

Не на това мнение бяха българските момичета, които излязаха от тази трудна ситуация с характер и с дух. Дух на победителки, които са част от едно цяло.

Основната част от този национален отбор са заедно още от различните девически гарнитури, когато се превърнаха в страшилище за волейболна сила като Русия. През годините имаха различни селекционери и треньори, но те си останаха все така силен колектив. Гергана Димитрова и Мирослава Паскова, Жана Тодорова и Мирела Шахпазова, както и останалите от тяхното поколение са все така единни и задружни, сякаш цял живот са играли в един и същ отбор, дори на клубно ниво. И именно тази колективна сила бе един от елементите, които им помогна за победата над Сърбия във Върнячка Баня.

Желанието бе другият ключов момент към обрата над Сърбия. Желание да покажат, че резултат 0:3 гейма не приляга на възможностите им. Желание да покажат, че търсят варианти, когато нещо не върви. И се получи.

Сега време за разсъждения и почивка няма да има. Защото следващият мач е срещу Италия, отбор със световните шампионки за младша възраст от 2015 г. Но на италианките ще им е необходимо много повече, за да надиграят този български отбор. Който трудно се предава и никога не се отказва. Като един истински колектив.

---

Тагове: България национален отбор волейбол жени до 23 години, Николай Иванов, Гергана Димитрова, Мирослава Паскова, Жана Тодорова, Мирела Шахпазова