Девойките с тежка загуба в Турция

Снимка: ЦЕВ
07-01-2017 18:24 | Ивайло Пампулов

Въпреки това надеждите за продължаване във втори кръг на квалификациите остават

Националният отбор на България за девойки старша възраст (U20) претърпя тежка загуба в единствения си мач от група В на световните квалификации.

Младите волейболистки загубиха с 0:3 (13:25, 20:25, 14:25) от Турция пред около 800 зрители в зала "Башкент" в Анкара.

Турските състезателки имаха надмощие почти през цялото време, като само в началото на втория гейм България поддържаше аванс. Всичко обаче приключи за 75 минути игра.

Отборът на Турция направи 12 точки от блокада срещу само 2 за България. С по 10 точки се отличиха Ясемин Гювели (1 ас, 4 блокади, 71 % в нападение) и Тутку Юзгенч (4 блокади, 38 % в атака). За България Катрин Димитрова реализира 9 точки (27 % в нападение).

Заради отказа от участие на другите два отбора в тази група - Финландия и Австрия, България и Турция получиха служебни победи с по 3:0 гейма срещу тези съперници.

Така в крайното класиране Турция е на първо място, без загубен гейм, а България е на втора позиция с 6 точки и геймово съотношение 6:3.

По принцип, за втория етап от световните квалификации се класират победителите от четирите предварителни групи и трите отбора на второ място с най-добри показатели.

Тъй като първоначално една от групите бе само от три отбора, регламентът предвиждаше в групите с по 4 да се извадят резултатите от завършилите на последните места и да се направи приравняване.

Въпросът е обаче какво следва сега, след като групата на България остана само с 2 отбора. А с шест точки от двете служебни победи България си запазва правото да се надява, че ще продължи пътя си към Световното в Мексико.

---

Тагове: България национален отбор волейбол девойки, Димо Тонев, Катрин Димитрова