Рекорди с марка световно първенство

Паола Егону - топреализатор на всички времена на Мондиала.
23-10-2018 12:35 | Малинка Димитрова

Преди броени дни завърши 18-то издание на световното първенство по волейбол за жени. Националките на Сърбия постигнаха исторически триумф в надпреварата, спечелвайки титлата след драматична битка с Италия.

Представяме ви няколко интересни факта за турнира:

Представителката на "адзурите" Паола Егону, рекордьорката по отбелязани точки в един мач - 45, е и топреализатор на всички времена с резултата си от общо 324 точки.

През 2002 г. кубинката Юмилка Руис завършва с 217 ​​точки, а през 2006 г. турската националка Неслихан Демир реализира 225 точки. В следващото издание отново рекордът е нейн - 251 точки. През 2014 г. Бетания де ла Круз от Доминиканската република приключи турнира с 241 точки.

*

Феновете в залата, пред телевизионните екрани и онлайн изгледаха 103 мача - общо 354 гейма и 48,021 разигравания за 159 часа и 54 минути. Главните действащи лица са най-добрите 24 отбора в света.

*

Диагоналът на Сърбия Тияна Бошкович, която бе отличена за MVP на световното първенство, бе най-ефективният състезател на надпреварата. 21-годишната волейболистка записа на сметката си 176 атаки от 328 опита (53.66%), макар и далече от рекорда от 65.03% (106/163) на рускинята Елизавета Тишченко от 2002 г.

*

За един мач Доминиканската република реализира 16 директни точки от начален удар -  това се случи при победата с 3:0 над Куба и  бе подобрен предишният рекорд от 15 аса, държан от Русия през 2002 г. и Холандия през 2010 г.

В същия мач, Йонкайра Пеня от Доминиканската република направи 9 аса, разбивайки рекорда на бразилката Шийла Кастро - 7 - срещу Тайланд през 2002 г.

*
Холандия и Япония пък подобриха рекорда за най-дълъг мач в историята на състезанието - 2 часа и 38 минути (3:2 гейма, 30.09.2018 г., двубой от група А). Предишният рекорд от 2 часа и 27 минути е на Доминиканската република и Германия (3:2 гейма, 2014 г.).

*
Доминиканската република държи още един рекорд - най-голяма разлика в един гейм - 25:5, срещу Кения (в груповата фаза). Предишният рекорд от 25:6 принадлежи на Перу - в победата с 3:0 гейма над Египет през 2006 г., както и на Хърватия - в победата от 3:1 гейма над Тунис през 2014 г.

*
САЩ също записаха рекорд - най-краткия гейм в историята - 14-минути (25:11) при 3:0 гейма над Тринидад и Тобаго. Най-високото постижение от 15 минути - на Италия срещу Япония, България срещу Чехия (25:9) и Русия срещу Пуерто Рико (25:8) - всички от 2002 г.