Спортната 2018 г. в снимки

Снимки: fivb.org, LAP.bg, Getty Images, bul-wrestling.org
25-12-2018 16:00 | iconomist.bg

Навечерието на Нова година традиционно е време за преглед на събитията през годината. Както в другите сфери на живота и в спорта нещата не са само черни или само бели. Това, което изпъква като тенденция, е, че успехите през 2018 г. принадлежаха на жените. Не случайно само двама мъже (борецът Кирил Милов и боксьорът Кубрат Пулев) попаднаха в десетката за Спортист на България. Похвали заслужават и младите олимпийци, а колективните спортове продължават да изпитват проблеми, но имаха и добри моменти. Такъв обаче почти не можеше да се открие за най-популярния български спортист Григор Димитров.

Тайбе Юсеин е единствената българка със световна титла през 2018 г. През успешната си година в женската борба тя добави и европейско злато. Юсеин спечели и приза за Спортист номер 1 на България за отминаващата година. Биляна Дудова пък е N1 в Европа и сребърна медалистка от мондиала. Класиците спечелиха две отличия от световното първенство - сребро на Кирил Милов и бронз на Айк Мнацканян.

През септември България беше домакин на световно първенство по художествена гимнастика за трети път в историята – след 1969 г. и 1971 г. В София грациите ни спечелиха три медала. Ансамбълът взе злато във финала на пет обръча и бронз от многобоя. Пълен комплект оформиха Невяна Владинова, Катрин Тасева и Боряна Калейн, които донесоха сребро в индивидуалната отборна надпревара.

Българският волейболен отбор завърши на 11-о място в крайното класиране на световното първенство за мъже, което се проведе едновременно в България и Италия. Това е с две позици по-високо класиране от миналия шампионат, но далеч от обявената цел - финална шестица.

Докато течеше световната среща на гимнастичките в София, страната ни беше домакин на още два планетарни шампионата – по волейбол за мъже (София, Варна и Русе) и по гребане в Пловдив. Президентът на МОК Томас Бах (вдясно) пристигна у нас по това време и заяви, че България поставя световен рекорд, организирайки три световни първенства в олимпийски спортове по едно и също време.

Мирела Демирева затвърди добрите си позиции в световния скок на височина. Тя спечели сребърен медал с 200 см от европейското първенство в Берлин. През изминалото лято атлетката ни триумфира за първи път в най-престижната комерсиална верига в леката атлетика – Диамантената лига, след като спечели турнира в Рабат.

Младите ни спортисти спечелиха общо 10 медала от Младежкката олимпиада в Буенос Айрес, като половината от тях са златни. Александра Начева стана шампионка на троен скок, титли в отборните състезания заслужиха стрелецът Кирил Киров, бадминтонистката Мария Делчева и двойката акробати Мариела Костадинова-Панайот Димитров, които завоюваха и самостоятелно злато на смесени двойки. Вицешампиони са щангистът Христо Христов, състезателят на хвърляне чук Валентин Андреев и тенисистът Адриан Андреев на двойки. Бронзовите ни отличия са на Галя Шатова във вдигането на тежести и на Едмонд Назарян в борбата.

Футболните фенове имаха поводи за гордост от играта на националния ни тим, след като отборът започна Лигата на нациите с три поредни победи. Следващата цел пред националния отбор са квалификациите за Евро 2020, които започват през март.

Лъч светлина и за националния ни мъжки тим по баскетбол. Въпреки че няма шанс да се класира за световното първенство догодина, тимът ни достигна втората фаза на пресявката. "Лъвовете" записаха един от най-големите успехи в историята си, побеждавайки Франция.

Тервел Пулев завоюва първата си титла в профибокса. Той спечели пояса на Европейския съюз, след като се наложи над Леонардо Брусезе в полутежка категория. Срещата беше част от галавечерта в София, на която Кубрат Пулев победи по точки Хюи Фюри и направи решаваща крачка към втория си мач за световна титла.

Антъни Иванов продължава да възражда българското плуване. Той се нареди осми в европейския финал за мъже на 200 м бътерфлай, записвайки първи финал за мъжкото ни плуване на континента от 21 г. насам. Той повтори класирането си в същата дистанция и на световното първенство за мъже в малък басейн в Китай.

Най-големият успех за Григор Димитров през 2018 г. е , че привлече в екипа си Андре Агаси. След бомбастичната 2017 г., която завърши под №3 в света и спечели четири от петте си финала, тенисистът ни достигна един финал през изминалите 12 месеца и го загуби. Гришо се смъкна до 19-о място в ранглистата и логично не намери място във финалния турнир на АТР, който спечели преди година.

В мъжкия спорт бокс жените ни бяха по-добри. Дамите ни превзеха ринга на европейското първенство в София, като завоюваха общо три титли (Стойка Петрова, Станимира Петрова и Мелис Йонузова), със сребърен медал се окичи Севда Асенова, а Деница Елисеева стана трета. Към успешната женска година в бокса Стойка Петрова добави и второ място от световния шампионат.

Текстът е публикуван в брой 51/2018 г. на списание "Икономист", който може да купите в разпространителската мрежа. Вижте какво още може да прочетете в броя